Mi van a tarsolyodban?
A foglalkozáson egy, a forma és mintavilágában is hagyományos, dombsorvarrással díszített tarsolyt készíthettek Aba P. Ákos vendégművészünk irányításával.
A foglalkozáson betekintést kaphattok a tarsolyok mintáinak formanyelvi struktúráiba (ami egyben utal a használatára is), óvó védő szimbólumaiba is. Az alkalmon elsajátíthatjátok a domborvarrás mellett a szironyöltést (amivel összeállítjuk a tarsolyt) és a kötélverést is. Az itt tanult hagyományos technikákat átültethetitek később más, modernebb alkotásaitokba is, gyönyörű, egyedi díszítéseket hozva ezáltal létre.
Ákos gyönyörű mintákat hoz majd a díszítéshez, amiből kiválaszthatjátok a hozzátok legközelebb állót. Sőt, lehetőségetek lesz a mintagyűjteményének átrajzolására is, hogy a magatokkal vihessétek.
Ráadásként, a nap zárásaként Ákos egy csodálatos előadást fog tartani a Csengersimai templom kazettás mennyezetéről. Megéri meghallgatni! 🙂 Részletek: ITT.
Tudnivalók:
- a tanfolyam minimum 5 – maximum 8 fő részvételével indul
- teljesen kezdők is részt jelentkezhetnek, amennyiben tudnak hozni egy A4 -es méretű 5 mm vastag jól KIGYÚRT nemezlapot, vagy filcet!
- az alkalmon résztvevőknek ingyenes a 17.30-kor kezdődő Csengersimai t. előadása, de a jelentkezési űrlapon szükséges arra is külön jelentkezni
- a foglalkozás és az előadás is a JURTÁBAN kerül megrendezésre
- kérdésed van és nem találtad a GYIK.-ben rá a válasz? Hívj, vagy keress meg bátran: ITT
Mit kell hozni?
- 1 db minimum A4-es méretű, kb 5 mm vastag készre gyúrt nemezt. (A színt szabadon választhatjátok, de javasolt valamelyik natúr szürke bergschaf gyapjúból dolgozni, mert nem kell majd kimosni a minta átrajzolása után.)
- 3 élű bőrvarró tűt, lehetőleg nagy lyukút, amin átfér egy fonál. (ha nincs, akkor megoldjuk sima tűvel is)
- ceruzát, papírt, ha szeretnéd átrajzolni Ákos mintáit, esetleg jegyzet füzetet
Időpontok:
- 2024. Április 27. (szombat) 9 – 17 óráig + előadás 17.30 – 19.30 óráig
- 2024. Szeptember 21. (szombat) 9 – 17 óráig + előadás 17.30 – 19.30 óráig
Ár:
24.800 Ft Az ár tartalmazza a felhasznált fonalak árát és az esti előadáson való részvételt.
Aba P. Ákosról:
Ákos 1988 óta nemezel már, tanult kirgiz és kazah mesterektől is. Fő irányvonala az archaikus mintafeldolgozás, a hun és az Árpád-kori ornamentika életre hívása. Elsődleges technikája a varrással történő nemez domborítás. Sokféle használati tárgyat készít, de elsősorban tarsolyokat és falvédőket. Szakoktató, aki OKJ-s képzéseket is tart, de tartott kurzusokat és előadásokat Angliában, Ausztriában és Üzbegisztánban is. Igyekszik beszélt nyelvé tenni a szerves jelrendszert, amit őseink használtak, akik minden fontos eszközükön beszédes jeleket hagytak ránk.